Nagykörűi Bölcsőde
Nagykörűben 2010.-ben épült a település központjában, az önkormányzattal szemben az új bölcsőde. Egyik érdekessége, hogy az építése során egyedülálló honfoglalás kori leletek kerültek elő, így a régészeti feltárás idejére az építkezést felfüggesztették, majd a megbolygatott altalaj miatt cölöpalapozásra tértünk át.
Új, két csoportos bölcsőde épült, a vonatkozó jogszabályok, rendeletek, és ’A bölcsődei gondozás-nevelés minimumfeltételei és a szakmai munka részletes szempontjai’ című módszertani levél előírásainak, valamint a komplex akadálymentesítés kívánalmainak megfelelően. Saját telken belül, 4 db új szilárd burkolatú parkoló épült, mely sikeresen beillesztésre került a Május 1. u. parkolói, térburkolatai közé.
A főbejáratot egy tágas előtér követi, melyből a babakocsik tárolását is biztosító közlekedőn át érhető el az átadó/gyermeköltöző helyiség. A gyermek öltözőben padok, ruha-cipőtároló, pelenkázó, és felnőtt mosdó kerülnek beépítésre. Az átadó helyiségből érhető el a 2 csoportszoba, és a gyermek vizesblokk, ahol 3 db gyermekmosdó, 3 db gyermek WC, csecsemőfürdető kád, pólyázó asztal, és tükrök, valamint tisztálkodó szer tárolók készülnek. A főbejárattól balra az alkalmazottak öltözői, és takarítószertár, a bejárattól jobbra egy gazdasági közlekedő épül. A közlekedőből érhetők el a vezetői iroda/nevelői helyiség, az orvosi szoba, az étkező, a külső bejárattal rendelkező pelletes/faaprítékos kazánház, és a tálaló konyha.
A játszóudvar területe 350 m2, melyben homokozó, pancsoló, kerti játékok, mászóka, játszóház, és gyermek asztalok, székek kerülnek elhelyezésre. Az udvarban külön tervek alapján egy hozzávetőlegesen 30 m2-es fedett kerti WC, és játéktároló is épül. Az udvar egy része burkolattal ellátott, és többszintes növényzettel telepített.
Az “átadó” a szeánsz színhelye, ahol a szülő rábízza a gondozónőre a gyermekét, egy kör, szimbolikus cseresznye, ahol középen az életfa tartja a tetőt. A tervezés során külön érdekesség volt a régészeti feltárás, viszont nehézséget jelentett a rendeleteknek történő megfeleltetés, mivel véleményem szerint a bölcsőde szabványok készítésénél inkább a nagyobb, sok csoportszobás intézmények kerültek előtérbe.
2010. beépített alapterület: 340 m2 építész tervező: Horváth Ferenc