Jászberény, fürdő bővítése, tanulmányterv
Megbízóm a Jászberény központjában található fürdő épületet kívánta tanuszodával bővíteni. A megrendelő kérésére a bővítésre döntés-előkészítő tanulmányterv készült, melyben 3 változatot mutattunk be, a fürdő egész évben működő, tanuszodával / fedett úszómedencével történő bővítésére.
A Jászberényi Termálfürdő egész évben, a kültéri rész pedig nyáron várja vendégeit. A kupolás fürdő 1964-ben nyitotta meg kapuit. A termálfürdőben két melegvizes körmedence, szauna és gőzkamra működik, a gyógyulni vágyókat pedig víz alatti gyógytorna, orvosi gyógymasszázs, víz alatti sugármasszázs (tangentor), valamint iszapkezelés várja. A fürdő 800 méter mélyről érkező termálvize a reumatikus megbetegedések kezelésére javallott.
A szabadtéri strand minden évben május 1-jén nyílik meg a látogatók előtt. Itt négy medence található, melyeket az utóbbi időben újítottak fel. Mindegyik feszített víztükörrel és vízforgatóval rendelkezik.
Jászberény központi területén található szabálytalan formájú telkek, egyik oldalát a Zagyva folyó, további oldalait pedig utak határolnak (Víz utca, Május 1. tér, Hatvani út).
A telken jelenleg a fürdő épülete, illetve a strand kiszolgáló épületei találhatóak (gépház, büfé, mosdó).
A bővítésre készült 3 változatban 3 különböző medencemérettel számoltunk. A „A” változatban 2 medence épülne, a medencék mérete: 25 x 16 m, illetve 6 x 12,5 m. A „B” változatban egy 25 x 16 méteres medence építése tervezett, süllyeszthető vízszinttel, mely így oktatásra is alkalmassá tehető. A „C” változatban egy, a későbbiekben vízilabdázásra is alkalmas, 25 x 31 méteres medencével bővülne a fürdő.
A bővítményt a meglévő fürdő épület előcsarnokából lehet megközelíteni. A két épületrész nyaktaggal kapcsolódik egymáshoz. A várótérből nagy üvegfelületen keresztül lehetőség van betekinteni a medencékre.
Az épület tömegképzése igazodik a Zalaváry Lajos által tervezett fürdő épülethez.
Az „A” változatban az előtérhez kapcsolódik a személyzeti öltöző, a büfé, illetve a szertár, innen történik a beléptetés. Az úszómesteri helyiségből, szertárból, illetve az akadálymentes öltözőből közvetlenül elérhető a medencecsarnok. A szekrényes rendszerű férfi, illetve női öltöző zuhanyzó, illetve mosdó helyiségeken keresztül kapcsolódik a medencékhez.
A „B” változatban hasonló helyiségkapcsolatokat alakítottunk ki, azonban helytakarékossági okokból a férfi öltöző a meglévő épületbe került. A medencetérből megközelíthető egy pihenő helyiség, illetve szauna.
A „C” változatban minden kiszolgáló funkció a régi épületben kapott helyet.
A tervezett épület mindhárom esetben nagy üvegfelületekkel nyit a strandra, az új medence teréhez napozóterasz kapcsolódik. Az úszómedence körüljárójából lehetőség van a kijárásra a strand területére.
A pinceszinten gépészeti tér kap helyet, valamint, a terepviszonyok adottságait kihasználva, a strandot kiszolgáló funkciók (büfé, wc-csoport).
Bruttó beépített terület: 1323 – 1529 m2.
Építész tervezők: Horváth Ferenc, Staniszewski Andrea